5 tipů, jak správně větrat v létě

Tuesday 21. June 2022 |
Autor: Monika Šaríková

Ačkoliv u nás po většinu léta panuje spíše mírnější počasí, o několikadenní tropická období nebývá nouze. V takové dny se vysoké teploty drží i v noci. Nechcete-li se v noci stále převracet kvůli horku, naučte se správně větrat.

 

Chybou je nechat okna otevřená po celý den. Zdi v bytě totiž získají dostatek času na to, aby do sebe natáhly horkost zvenku. Trvá-li parno více dní po sobě, teplo se začne hromadit i na vnitřních stěnách. Udržet si během horkých dní doma příjemné klima lze díky správnému větráním a zatemnění.

Také v létě větrejte nárazově a ne po celý den

Zatímco v zimě je doporučeno větrat krátce 5 až 10 minut, v létě můžete nechat okna otevřená i po delší dobu avšak ve správný čas. 

 

Nikdy neotvírejte okna v odpoledních hodinách, kdy venku panují nejvyšší teploty. Nejlepší je okna nechat otevřená v noci, brzy ráno kolem čtvrté hodiny a večer po západu slunce, kdy bývá vzduch opět příjemně svěží. 

 

Můžete-li, otevřete protilehlá okna, aby v bytě vznikl průvan. Vzduch se tak vymění rychleji. Poté, co se vzduch v bytě vymění, okna zavřete a přes den byt zatemněte. 

Nebojte se odpoledne zatáhnout závěsy a žaluzie

Pokud je horko opravdu nesnesitelné, pomůže během dne, kdy venku panuje nejsilnější žár, zatemnit okna. Obvykle se jedná o dobu od 10 hodin dopoledne do nějakých 15 až 16 hodin odpoledne, kdy se konečně začne mírně ochlazovat.

 

Ke správnému letnímu zatemnění nejlépe poslouží venkovní rolety, markýzy a žaluzie, které částečně pohltí horko. Brání pronikání slunečních paprsků dovnitř interiéru a horko se udrží mimo stěny bytu či domu. Lepší než nic jsou zatažené i vnitřní žaluzie nebo těžké a tmavé závěsy.

 

V největších vedrech zatáhněte závěsy alespoň v ložnici.

Elektrické ventilátory příjemně ochladí vzduch

Kombinace nárazového větrání a stínící techniky v našich podmínkách většinou stačí. Horka u nás jen málokdy vydrží déle než několik dní. Pro ty, kteří horko snáší hůře, se jako další stupeň “ochlazení v létě” nabízí mobilní klimatizace nebo levnější stojící nebo stropní ventilátory (větráky)

 

Pokud je natočíte směrem k oknu, budou hnát horký vzduch ven. Jejich efekt podpoříte tím, že před něj postavíte nádobu se studenou vodou či ledem nebo přes něj přehodíte mokrou utěrku.

 

Na podobném principu jako klimatizace fungují ochlazovače vzduchu, které zvlhčují prostředí. Hodí se pouze do suchých nebo prašných místností. Nevhodné jsou do prostor náchylných na plísně.

Navlhčete závěsy a rozvěste doma mokré prádlo

Osvědčeným způsobem, jak se doma zbavit suchého a těžkého vzduchu, je rozvěsit v bytě navlhčené textilie. Kromě pověšení vlhkých ručníků můžete za pomoci spreje navlhčit také záclony a závěsy na oknech. 

 

Mokré závěsy okamžitě sníží teplotu vzduchu a zvýší vlhkost v místnosti. Klima je tak o snesitelnější. Dále pomáhá do dřezů a vany napustit cca centimetr studenou vodu. Jak se bude pomalu vypařovat, bude současně ochlazovat vzduch.

 

Pokud vás ale naopak trápí vysoká vlhkost v bytě, doporučuje se méně vařit a sušit prádlo venku. 

Vypněte spotřebiče 

Další radou je vypínat elektrické spotřebiče, jako jsou televize, počítače, žehličky a další. Produkují totiž teplot a tak mohou teplotu v místnosti zvýšit o několik desetin stupňů. V horkých dnech používání techniky omezte na naprosté minimum.

 

S letními vedry pomůže stropní větrák.