5 tipů, jak dětský pokoj proměnit v pokoj pro malého školáka

Thursday 07. September 2017 |
Autor: Monika Šaríková

Malé dítě do šesti let si vystačí s pohodlnou postelí a především hromadou hraček, o které rodiče již s menší dávkou nadšení neustále zakopávají. U malého školáka se potřeby mění a dětský pokoj by měl splňovat nové podmínky tak, aby sloužil jeho osobním i studijním potřebám.

Tip číslo 1 - Rozdělte pokoj do tří zón

Co by v dětském pokoji rozhodně nemělo chybět? V žádném pokoji malého školáka by rozhodně neměla chybět dobrá postel, koutek na hraní a místo určené pro studium. Tím získáváme tři různé zóny, přičemž každá z nich by měla mít své místo.

První zóna zahrnuje dětské lůžko, případně úložné prostory na oblečení. Druhou zónu představuje kout na hraní, kde má uložené veškeré hračky. V úvahu bychom měli brát volnočasové aktivity dítěte. Jiné podmínky vyžaduje malý sportovec, jiné zas náruživý čtenář. Třetí zóna je nová. Jedná se o studijní kout, v němž hlavní roli hraje pracovní stůl a židle.

Která holka by si nepřála přesně takový pokojíček?

Zdroj: Nejlepší-nábytek.cz

Tip číslo 2 - nezapomínejte na zábavu a hry

Nástupem do školy rozhodně nezapomínejte na to, že dítě si potřebuje hrát. Hrací zóna v dětském pokoji bude hrát zásadní roli ještě mnoho let. Právě zde bude rozvíjet svou představivost, hrát si, odpočívat a čerpat tak energii potřebnou pro plnění domácích úkolů.

Je-li dětský prostor omezený prostorem, lze jeho nedostatek vyřešit propojením spací a hrací zóny. Skvělým řešením jsou například vyvýšené postele, pod nimiž se nachází úložný prostor. V případě opravdu malého prostoru nebo dětského pokoje pro dva školáky nabízí řešení speciální dětský nábytek, který spojuje vyvýšenou postel, pod níž se nachází prostor pro stůl a součástí bývá i skříň a různé poličky.

Tip číslo 3 - Studijní zóna vyžaduje dostatek denního světla

Jakmile dítě nastoupí do první třídy, čekají jez zcela nové povinnosti jako učení a domácí úkoly. K tomu bude potřebovat kvalitní pracovní stůl a pořádnou židli. Roli také hraje správné umístění pracovního místa. Nejvhodnějším místem a nejlepším zdrojem denního světla je prostor naproti oknu. Není-li to možné, stůl lze umístit bokem k oknu. Kromě stolu a židle potřebuje školák praktické úložné prostor a samozřejmě lampičku.

Jaké parametry by měl splňovat stůl a židle pro malého školáka? Stůl by měl mít rozměry nejméně 60 x 110 centimetrů. Větší plocha rozhodně není na škodu. Výška stolu se odvíjí od velikosti dítěte a obvykle je 70 až 76 centimetrů. Školákova židle by měla být ergonomická a měla by umožňovat individuální nastavení.

Zajímavou možností je tzv. rostoucí nábytek, který “roste” společně s dítětem. V nabídce jsou stoly i židle. Ceny sice nejsou nejnižší, na druhou stranu vás nebude čekat opakovaný nákup nábytku v době, kdy dítě roste nejrychleji.

Tak to je opravdu parádní klučičí pokoj

Zdroj: Nejlepší-nábytek.c

Tip číslo 4 - pozor na osvětlení

Dětský pokoj je pro dítě v podstatě jeho první vlastní byt. Má zde obývací pokoj, pracovnu i ložnici. Výběr osvětlení je proto velmi důležitý. Nejlepším řešení je úsporné a výkonné LED světlo, které nejvíce připomíná denní světla. Na pracovním stole nesmí chybě kvalitní lampička s pohyblivými ramen. Lampičku dítě ocení vedle postele, ať už si bude v postelí číst, nebo se bude chystat ke spánku.

Tip číslo 5 - nezapomínejte na svěží barvy a veselé dekorace

Jaký by to byl dětský pokoj, kdyby v něm nebylo plno veselých barev? Přesto bychom se neměli unáhlit a vytvořit z dětského pokoj cirkusové šapitó plné různých barev, které by dítě příliš rozptylovaly. Myslete také na to, že barevné jsou i hračky a knihy. Na zdi je proto vhodné použít neutrální barvy (bílá, béžová, šedá apod.) a vyhrát si spíše s dekoracemi jako koberce, závěsy, povlečení a polštářky.