17 užitečných tipů, jak přestat plýtvat energiemi a ušetřit

Tuesday 22. February 2022 |
Autor: Monika Šaríková

Výrazného zdražení energií v posledních několika měsících si nelze nevšimnout. Ceny elektřiny i plynu raketově vyletěly vzhůru. Spousta menších dodavatelů zkrachovala a domácnosti více než kdykoliv předtím řeší, jak snížit spotřebu.

 

Na místě je zamyšlení nad dosavadní spotřebou energií. Ke snížení výdajů za energie až o jednu třetinu často stačí dodržovat několik úsporných zásad, aniž by nějak utrpělo pohodlí. Pozornost zaměřte na vytápění, na které jde až 70 % z celkové spotřeby energie, osvětlení, vaření, praní i provoz běžných domácích spotřebičů a elektroniky.

1. Netopte více, než je nutné

Snížením pokojové teploty o 1 °C ušetříte až 6 % energie využité na topení. Za ideální jsou považované teploty 19 až 20 °C v obývacím pokoji, 17 až 18 °C v kuchyni a v ložnici a 15 °C na chodbě. Je levnější obléct si svetr, než vytápět byt na “trenkovou” teplotu.

2. Pořiďte termostat

Termostat a regulační termostatické ventily umožňují nastavit vhodnou teplotu pro každou místnost i denní dobu zvlášť. Ty moderní lze navíc ovládat prostřednictvím chytrého telefonu "na dálku".

3. Nezakrývejte radiátory

Radiátory a topná tělesa nikdy nezakrývejte nábytkem, závěsy a záclonami, ani ničím jiným. Nezapomínejte také na pravidelné odvzdušňování radiátorů.

4. Větrejte krátce a intenzivně

V zimě otevřete okna dokořán a jen na několik minut. Vzduch se za několik minut stačí vyměnit, ale stěny zůstanou teplé. Pootevřená okna představují velké plýtvání teplem.

5. Netopte elektřinou

Nejdražší je vytápění elektřinou. Mezi levnější možnosti patří kotel na dřevo nebo peletky, tepelné čerpadlo na elektřinu z obnovitelných zdrojů, kotel na zemní plyn, tepelné čerpadlo na elektřinu z konvenčních zdrojů, ústřední topení, kotel na uhlí, přímotop. U každého kotle je nutné dbát na pravidelnou údržbu, seřízení i čištění komína.

 

V zimě větrejte krátce a intenzivně, v létě ráno a večer.

6. Kvalitní okna a zateplení

Můžete-li si dovolit investovat, vyměňte stará okna za nová a lépe těsnící, a nechte provést kvalitní zateplení stěn a střechy. Oboje může snížit tepelné úniky typické pro starší domy až o třetinu. Plánujete-li výstavbu nového domu, přemýšlejte nad pasivním standardem, který se obejde bez vytápěcího systému. 

7. V létě používejte ventilátory

Šetřit lze i v létě. Malá klimatizační jednotka v jedné místnosti spotřebuje kolem 1000 wattů a za klimatizaci utratíte více než za vytápění v zimě. Výhodnější je velký stojanový ventilátor s 16 krát menší spotřebou. Během horkých letních dnů pomáhá větrat pouze ráno a večer, kdy ještě není takové parno, a zastínění oken.

8. Správné používání ledničky a mrazáku 

Lednička a mrazák nestavte vedle tepelného zdroje, jako je radiátor, sporák, ale ani myčka či pračka, jelikož tak spotřebuje více elektřiny. Nelze-li ji umístit jinam, mezi ledničku a zdroj tepla vložte izolaci. Každý stupeň navíc znamená nárůst spotřeby cca o 4 %. 

Důležitá je teplota nastavená uvnitř ledničky. Ideální je 7 °C. Mrazák pravidelně odmrazujte. Vrstvy ledu rovněž zvyšují spotřebu elektřiny. Pokud byt opustíte na delší dobu, ledničku a mrazáka vypněte. 

9. Pořiďte LED světla

LED světla jsou ještě úspornější a ekologičtější než kompaktní zářivky. Vydrží několikanásobně déle a nevadí jim časté zhasínání a rozsvěcení. K dostání jsou také ve variantě se žlutým světlem. Hodí se i do míst, kde se nesvítí tak často. 

10. Zhasínejte

Osvětlení spotřebuje až desetinu elektřiny. Nesviťte tam, kde nejste. Na místech, kde se rozsvěcuje a zhasíná často (např. chodba domu) použijte vypínače se senzorem pohybu. Ušetří více energie, než spotřebují.

11. Hrnce a pokličky

Při vaření používejte nejen pokličky, ale také správně velké hrnce, aby kolem plotýnek neunikala energie. Vařením v otevřených nádobách spotřebujete o 150 až 300 % více energie. Používejte tlakový hrnec neboli papiňák, který se vyplácí při přípravě omáček, polévek a mas díky kratší době vaření.

Nemalý význam má rovněž správné množství vody. S množstvím vody se prodlužuje doba vaření a roste spotřeba energie. Vodu si předehřívejte v rychlovarné konvici a naučte se vařit ve vodní páře. Takto uvaříte vejce, brambory, květák, mrkev i brokolici.

 

Při vaření používejte pokličky.

12. Vařte na indukci a pečte úsporně

Než klasické vaření na plynu nebo elektřině je úspornější moderní sporák s indukční deskou. Při pečení nepředehřívejte troubu dlouho předem a před dopečením se ji nebojte vypnout a využít tak zbytek tepla. Snažte se také méně často otevírat dvířka trouby a přípravu pokrmu raději sledujte přes umytá dvířka.

13. Sprchujte se

Ohřev vody je energeticky náročný. Používáním úsporných hlavic snížíte spotřebu vody až na polovinu. Když se mydlíte nebo šamponujete, vodu zastavte.

14. Perte plnou pračku

Pračka naplněná do poloviny spotřebuje téměř stejné množství energie jako plná pračka. Pokud potřebujete prát častěji, kupte alespoň pračku vybavenou úsporným programem pro poloviční naplnění.

15. Nevyvařujte a nepředpírejte

Pro běžné praní stačí 30 až 40 °C. Pokud není prádlo mimořádně špinavé, není nutná ani předpírka. Většina bakterií se zničí při 60 °C a oproti režimu s vyvářkou při této teplotě ušetříte až 50 % elektřiny. 

16. Prádlo sušte na vzduchu

Vyprané prádlo je mnohem rozumnější pověsit na sušák a ideálně na čerstvý vzduch. Sluníčko navíc prádlo vybělí a navoní i bez chemie.

17. Vypínejte elektroniku

Nenechávejte elektroniku v pohotovostním (stand-by) režimu. Raději zapojte několik spotřebičů do prodlužovacího kabelu s jedním vypínačem, který snadno vypnete, kdykoliv je nebudete potřebovat. Ušetříte tak peníze i životní prostředí. 

Používejte notebook místo klasického stolního počítače. Jeho spotřeba je o dost menší. Počítač vypínejte nebo jej alespoň přepněte do režimu spánku, když na něm delší dobu nepracujete. Ze zásuvek vyndavejte nabíječky, které i bez připojení na telefon, tablet či notebook spotřebovávají energii.

Při používání notebooku můžete snížit jas obrazovky na minimální úroveň, zastavit programy běžící na pozadí a vypnout wi-fi, Bluetooth a GPS, pokud je nepoužíváte. Odpojte nepotřebné USB kabely a nastavte automatické zhasínání displeje a vypínání harddisku.

 

Notebook je úspornější než stolní počítač