10 tipů, jak ochladit byt bez klimatizace

Monday 23. July 2018 |
Autor: Monika Šaríková

Letošní léto je vskutku povedené. Slunečné počasí a vysoké teploty připomínají více středomořské než naše běžné klima. Na koupališti, letních zahrádkách a výletech do přírody je netypické letní počasí potěšující, doma bychom však uvítali o něco nižší teploty. Jak na úmorné horko v bytě vyzrát, aniž bychom museli utrácet tisíce korun za drahou klimatizaci?

Léto máme rádi. Dny jsou dlouhé a díky teplému počasí můžeme celé dny trávit venku. Léto prostě přeje venkovním aktivitám, ať už dáváme přednost kultuře, sportu či nejlépe obojímu. Zatímco venku si vysoké teploty užíváme, doma trpíme. Zejména majitelé panelákových a malých bytů by o nesnesitelném vedru, při kterém nelze spát, mohli vyprávět. Jelikož léto se ke svému konci zdaleka nechýlí, připravili jsme si pro vás 10 tipů, které vám pomohu ve vašem bytě nastolit příjemnější klima.

1. Nepusťte teplo dovnitř

Otevřít okna dokořán a nechat proudit horký vzduch do bytu ve dne v noci je největší chyba. Zatímco v zimě se snažíme teplo v bytě udržet, v létě bychom se měli naučit, jak zabránit jeho přebytku. Základem je kvalitní tepelná izolace, která brání úniku tepla ven i prostupu tepla dovnitř. Při stavbě domu se stále častěji používají tzv. nízkoemisivní skla s vylepšenými tepelně-izolačními vlastnostmi. Řešením jsou také protisluneční fólie, které se lepí na okna.

2. Zatáhněte závěsy

Když slunko praží, doma se nedá vydržet. Před sluncem vás ochrání těžké a tmavé závěsy, v ideálním případě žaluzie a rolety, které letní žár dovnitř nepustí. Díky tomu zůstanou teploty o něco nižší než venku. Pokud máte žaluzie, doplňte je závěsy a máte vyhráno. Doma si vytvoříte příjemný stín. Pamatujte, že závěsy by měly být vyrobené z husté tkaniny, které lépe pohltí nápory horka.

V létě nechtě závěsy zatažené přes den a okno otevřete dokořán přes noc, kdy je vzduch chladnější

3. Větrejte v noci

Správné větrání je důležité nejen v zimě, ale také v létě. Přes den okna zavírejte, dokořán je nechte otevřené večer po západu slunce, v noci a brzy ráno. Máte v místnosti dvě okna? Vytvořte si příjemný průvan. Odborníci radi mít jedno okno otevřené dokořán a jedno pouze na ventilačku. Vytvoří se tak dva různé velké průduchy, mezi kterými vzduch proudí rychleji.

4. Rozhýbejte vzduch

Velkým pomocníkem při vysokých letních teplotách jsou podlahové, stropní či stolní ventilátory a větráky, s jejichž pomocí v bytě konečně rozproudíte vzduch. Nejefektivnější jsou velké stropní ventilátory, které dokáží ochladit vzduch v celé místnosti. Pokud před větrák navíc postavíte láhev se zamrzlou vodou (sklenici s kostkami ledu apod.), docílíte příjemného ochlazení rozpáleného vzduchu.

5. Vyzkoušejte řízený průvan

O co se jedná? Nejprve vyberte místnost, která se stane zdrojem chladného vzduchu. Měla by to být nejchladnější místnost v bytě, do které dopadá nejméně slunečních paprsků. V této místnosti otevřete okno na ventilačku a pootevřete dveře. V místnosti, kterou chcete ochladit naopak dveře otevřete dokořán. Tímto způsobem vyvoláte průvan přinášící chladnější vzduch.

6. Používejte rozprašovač

Mezi účinné praktiky patří rozprašovač naplněný studenou, ideálně v mrazáku vychlazenou vodou. Vodu rozprašte na záclony, na závěsy i uvnitř místnosti. Do místnosti tak bude procházet z venku lehce ochlazený vzduch. Nebo namočte prostěradla či osušky do studené vody a přehoďte je přes okna.

7. Napusťte studenou vody do vany

Pomoci dokáže také vada a dřez naplněný ledovou vodou. Voda se v tomto horku začne odpařovat a ve vašem bytě se bude opět volněji dýchat.

8. Zkuste ledovou klimatizaci

Nejvíce tepla v sobě udržují silné zdi. Vezměte sklenice, vázy a misky a naplňte je kostkami ledu. Ty pak rozmístěte podél stěn. Budete překvapení, jak se vzduch v místnosti ochladí a vy pocítíte úlevu.

Kostky ledu poslouží jako přírodní klimatizace

9. Vyberte si správné povlečení

Zapomeňte na těžké peřiny a flanelové povlečení. Lépe poslouží tenké deky a povlečení z chladivého saténu či mikrovlákna. Někdy postačí obyčejné prostěradlo. Při extrémních vedrech je prý dobré dát povlečení do chladničky, zajistíte si při usínání příjemných chládek.

10. Vytřete podlahu a choďte bosi

Je-li to možné, zbavte se v létě těžkých koberců a bačkor. Místnosti budou vzdušnější a od holé podlahy se bosé nohy tolik neohřejí. Jednou za den podlahu přejeďte studenou vodou a rázem bude chladněji.