Rostliny do interiéru patří. Co na to říká Feng-shui?

Monday 10. August 2020 |
Autor: Monika Šaríková

I sebekrásněji zařízený interiér působí chladně a neživě bez živé zelené. Květiny a rostliny do interiéru prostě patří. To však neznamená, že do každé místnosti nasázíte pár jakýchkoliv zelených květin a máte vystaráno. I umisťování květin má svá pravidla. Své o tom ví tradiční čínské učení feng shui.

Bydlení dle feng šuej přináší harmonii

Hodně zjednodušeně řečeno se tři tisíce let staré čínské učení feng shui (český se čte a často i píše feng šuej) snaží za pomoci určitých kroků docílit nerušeného plynutí energie “čchi” a nastolení harmonie člověka s jeho životním prostorem. Prostorem se myslí domov, kancelář, zahrada i celá města. 

 

Feng shui zahrnuje celou řadu pravidel a doporučení, které vedou k vytvoření harmonického bydlení, ve kterém se vaše duše i tělo bude cítit velice příjemně a zcela přirozeně. Pokud se ve své domácnosti neustále ošíváte a špatně spíte, inspirujte se čínským učením. Někdy stačí jenom posunout lůžko nebo z bytu odstranit rušivý element a proudění energie se ihned obnoví.

 

Feng shui vám poradí, kam a jaké rostliny v interiéru umístit.

Živé rostliny do domova vnáší pozitivní energii

O tom, že rostliny do interiéru patří, není pochyb. Jsou svěží a živé a do domova přináší kousek pravé přírody. Východní učení feng šuej přikládá rostlinám velký význam, vnímá je jako symbol pro růst a rozvoj.

 

Nestačí však mít plnou domácnost zeleně. Stejně důležitá je také péče, kterou květinám a rostlinám ve své domácnsoti věnujete. Pouze dobře opečovávané rostliny vyzařují pozitivní energii. Naopak uschlé či nemocné květiny nerušnému proudění životní energie brání.

 

Pomoc správně rozmístit květin podle feng shui pomůže energetická mapa “pa-kua”, která půdorys bytu či jednotlivých místností rozděluje na devět částí, které odráží různé oblasti života (mezilidské vztahy, problémy s penězi, pracovní potíže apod.). Neúspěch v některé z oblastí může naznačovat nepořádek či pomalu chřadnoucí květina na daném místě.

 

Květiny vyzařují pozitivní energii.

Které květiny podle feng šuej do bytu nepatří

Feng šuej ve všech aspektech zdůrazňuje přirozené proudění energie a život samotný. Absolutně nevhodné jsou proto sušené "mrtvé" květiny. Nehledě na jejich aranžmá se jedná o mrtvé květiny, kteří vyzařují negativní energie, a do bytu proto nepatří. Pokud máte rádi řezané květiny, vždy je vyměňte hned, jakmile začnou vadnout. 

 

Podobně negativně se feng shui dívá na kaktusy a jiné “pichlavé” květiny, například ty s tenkými a ostrými listy. Ty totiž v domácnosti vytváří doslova “bodavou” energii. Trny kaktusů jsou vnímané jako šípy, které v sobě akumulují negativní energii. Máte-li kaktusy rádi, hodí se před dům jako symbolická ochrana. Nevhodné jsou také bonsaje. Tyto pro nás krásné stromky jsou totiž vytvářené uměle tak, že je jim bráněno v přirozeném růstu a jejich tvar je násilně tvarován.

 

Ostny u kaktusy podle feng shui vyzařují silnou negativní energii, a proto do bytu nepatří.

Nejlepší květiny do bytu podle feng shui

Jednoduché pravidlo říká, že chybu neuděláte se zdravě vypadajícími živými květinami a rostlinami, které mají sytě zelené kulaté listy a mohou mít i krásně barevné květy.

 

Živé zelené rostliny přináší harmonii, rovnováhu a klid a vyzařují pozitivní energii. Stejně jako přitahují škodlivý prach, redukují i stres a negativní myšlenky. Podle feng shui mezi věčně pozitivně “naladěné” rostliny patří zejména fíkusy, kapradiny, chryzantémy, bambusy, visící a popínavé rostliny.

 

V obývacím pokoji feng shui radí postavit větší zelenou rostlinu do jihovýchodního rohu. Do ložnice nepatří rostliny určené čistě pro ozdobu, říká také feng šuej. Lepší je vystavit zde čerstvé ovoce. Například taková granátová jablka, která symbolizují plodnost, prospívají partnerským vztahům. Podobně fungují řezané květiny s červeným květy (např. rudé růže).

 

Není nutné mít v jednom květináči jednu rostlinu. Právě naopak. Nebojte se do jednoho květináči zasadit více druhů rostlin. Výsledek působí mnohem bujněji a rostliny si navíc vzájemně poskytují potřebnou vlhkost. Květiny je nejlepší umístit  na místa, kde mají dostatek světla. Dávejte si pozor, abyste na přímé slunce umístili takové květiny, kterým sluneční paprsky nevadí. To platí i pro tmavší kouty.

 

O pozitivní energii se postará zeleň.

Jen zdravé rostliny vyzařují pozitivní energií

Pokud nemáte čas se o rostliny starat, pořiďte si raději umělé. Podle feng šuej jsou totiž umělé květiny lepší alternativou než sice živé, ale zanedbané rostliny. Uměle květiny však musí být vždy čisté. 

 

Živé rostliny je nutné pravidelně zalévat dvakrát až třikrát týdně. Některé rostliny přitom potřebují více vody, jiné méně. Dávejte si pozor, abyste některé květiny zbytečně nepřelávali a “neutopili” je.

 

Občas květinu důkladně prohlédněte a jednou za čas, nejlépe na jaře, je vhodné květiny přesadit do čerstvé zeminy. Rychle rostoucí květiny také potřebují vyměnit květináč za větší.

 

Nemáte-li čas na živé rostliny, zkuste umělé. Některé dokonce nelze rozeznat od živých, dokud na ně nesáhnete.