Nejlepší tipy na citlivé propojení kuchyně s obývacím pokojem

Tuesday 07. July 2020 |
Autor: Monika Šaríková

Při plánování nové domácnosti se spousta lidí zasekne při rozhodování, zda kuchyň s obývacím pokojem ponechat rozdělené či je propojit dle posledních trendů. Otevřený prostor je lákavý. Ne vždy je ale vaření kousek od sedací soupravy žádoucí. Naštěstí existují možnosti, jak tyto dvě místnosti propojit s citem, prakticky a nerušivě.

 

Rozhodli jste se pro propojení kuchyně a obývacího pokoje především z praktických důvodů, ale chcete zároveň zachovat oddělení? Máme pro vás pár tipů, jak tyto dvě nejdůležitější místnosti propojit s citem.

Propojení kuchyně s obývákem zůstává trendy

Hodně velké interiéry mají možnost vytvořit si samostatné místnosti pro obývák i kuchyň, ale také pro prostornou jídelnu. Obzvláště u menších domácností hraje zásadní roli každý centimetr. Propojení kuchyně s obývacím pokojem se tak využívá nejčastěji u menších až středně velkých bytů. U novostaveb se jedná už o standard stejně jako u spojení koupelny s WC.

 

Jedná se o velký trend v posledních letech. Spojením dvou nejdůležitějších společenských místností totiž vznikne mnohem větší a vzdušnější prostor, ve kterém může rodina příjemně trávit společný čas. Na druhou stranu není vaření se všemi svými projevy až v obývacím pokoji vždy příjemný, ať už se jedná o výrazné vůně linoucí se z kuchyně, neustále cinkání nádobí či rušivý zvuky, které vydávají spotřebiče (myčka, lednička, případně pračka apod.).

 

Spojení kuchyně s obývákem je trendy a může vypadat velmi elegantně a přirozeně. Při každodenním použití se však mohou projevit určitá negativa.

Zachovejte možnost rozdělení pomocí designových prvků či posuvných dveří

Jako ideální způsob řešení se tak jeví spojení kuchyně s obývacím pokojem, které bude buď neustále částečně rozděleně nebo jej bude možné velice jednoduchým způsobem v případě potřeby oddělit na dvě samostatné místnosti či naopak v případě potřeby propojit.

 

Jeden způsob představují například různé polopříčky a sloupy, které je nutné vymyslet už při návrhu interiéru. Ty může nahradit středový kuchyňský ostrůvek, který zároveň zvětší pracovní plochu v kuchyni. Ve větších prostorách lze použít designový panel nebo nábytek umístěný mezi kuchyň a obývací pokoj. 

 

Hodně zajímavě vypadají posuvné skleněné dveře, příčky či panely, které umožňují místnosti úplně rozdělit. Ty se však hodí spíše do většího prostoru. Někdy postačí pouze vizuální rozdělení prostoru tím, že sedací soupravu postavíte “zády” ke kuchyni.

 

Někdy stačí už při návrhu interiéru vymyslet příčku navíc. Ta pak poslouží jako vhodné místo pro sedací soupravu a zároveň částečně oddělí kuchyň či jídelnu od obýváku.

Na středový ostrůvek nepatří varná deska ani dřez

Velmi často se používá středový ostrůvek. Kromě toho, že slouží zároveň k propojení i rozdělení kuchyně a obývacího pokoje, zvětšuje pracovní plochu a s tím související úložný prostor v kuchyni. To si chválí zejména ženy a muži, kteří rádi vaří a větší plochu tak ocení.

 

Ve své původní podobě byl středový ostrůvek propojený s linkou a směrem k obývacímu pokoji míval někdy vyvýšenou část. Připomínal tak bar a často se k němu přistavovaly domácí barové stoličky za účelem rychlého stolování. 

 

Nabízí se také varianta, k této části linky napojit jídelní stůl. Toto řešení usnadňuje stolování, respektivě servírování jídla přímo z kuchyně. Nemluvě o praktickém využití pro maminky, které vaří, a jejich děti si hrají u stolu. Jídelní stůl navíc oddálí sedací soupravu od kuchyně a návštěva se tak nemusí dívat přímo do hrnců.

 

Jeden čas se objevila také varianta, kdy se na středový ostrůvek umístila varná deska nebo dřez. To sice na první pohled působilo krásně a elegantně, ale pouze tehdy, když bylo v bytě dokonale uklizeno. Málokdo se ale chce z obýváku dívat na hrnce či špinavé nádobí. Středový můstek je rozhodně vhodnější použít ke stolování než k vaření. V každém případě myslete na kvalitní digestoř, která odstraní každý nepříjemný zápach. 

 

Středový ostrůvek slouží k oddělení kuchyně a obýváku a zároveň zvětšuje pracovní a úložné prostory.

Posuvné dveře jako ideální řešení

Za řešení hodné chytré horákyně lze považovat posuvné dveře, které v případě potřeby obývák od kuchyně oddělí úplně. Dveře mohou být skleněné, průhledné či jenom průsvitné nebo může jít o dřevěné panely se zajímavým designem. 

 

Hlavní výhodou posuvných dveří je možnost dveře zavřít a nechat kuchaře připravovat pokrmy pro celou rodinu či návštěvu v klidu nebo je otevřít a komunikovat. Za dveře lze také schovat pouze kuchyňskou linku či celou kuchyň včetně jídelního koutu, to už záleží na preferencích obyvatelů domácnosti.