Minimalismus aneb když méně znamená více

Tuesday 18. February 2020 |
Autor: Monika Šaríková

Nadbytek činí život komplikovaným a nepřehledným. Učinit jej jednodušším vyžaduje pořádek, který spočívá v omezení velkého množství nepotřebných a zbytečných věcí. Platí to ve všech aspektech života včetně vybavení domácností. Jak jinak bychom měli říkat minimu věcí než minimalismus?

Začněte myslet minimalisticky

Minimalismus je nadčasový design typický například pro skandinávský či japonský styl bydlení. Nelibuje si v drobnostech, zbytečnostech a nepotřebných věcech. Vše má svůj účel, ať už jde o funkčnost nebo pouhý fakt, že vás ona věc činí šťastným. 

 

Minimalismus odmítá jakékoliv skladování a uchovávání nepotřebných, nefunkčních nebo dokonce rozbitých věcí, které “by se možná někdy v daleké budoucnosti mohly jednou hodit”. Nebudou. 

 

Změňte uvažování a udělejte si doma jednou provždy pořádek. Nechte si doma pouze to, co skutečně využíváte a potřebujete. Zpočátku budete trpět, bude na vás útočit sentiment, ale nakonec pocítíte obrovskou úlevu, jako byste se zbavili spousty zbytečných krámů. Bude to tak.

 

Naučte se žít minimalisticky

Minimalismus je ideální pro všechny, kteří nemají rádi mnoho věcí a doslova se dusí v místnostech přecpanými věcmi. Kromě toho, že takové prostory působí tmavší a menší, se také mnohem hůře uklízí. Na všech dekoracích se usazuje prach a zbavit se jej je doslova nadlidská schopnost.

 

Minimalismus se obejde bez všech zbytečných doplňků, ozdob a dekorací, nejrůznějších knihovniček a poliček, křesílek a stoliček, ale také záclon, ubrusů, koberečků a jiných textilií. Pokud se bojíte, že takový minimalistický interiér bude působit prázdně a stroze, není tomu tak. Naopak.

 

Základní princip minimalismu představuje důraz na opravdovou kvalitu. Kvalitní musí být použité materiály, provedení, vybavení i dekorace. Vše, co v minimalistickém interiéru najdete, by mělo být vysoce stylové, účelné a funkční.

 

Jak vypadá minimalistický interiér

Není nutné se striktně držet skandinávského či japonského stylu, minimalismus lze uplatnit v každém stylu. Základem je minimum nábytku a maximum volného prostoru. V minimalismu se hodně využívají praktické vestavěné skříně bez zbytečných ozdob a dekorací. Nábytek má vždy jednoduché tvary a linie. 

 

Minimalismus se týká také samotného vzhledu interiéru. Žádoucí jsou jednotné sladěné barvy, nežádoucí naopak různé květinové motivy, proužky, puntíky či bohaté ornamenty, ať už na nábytku či textiliích. Minimalismus má působit velmi lehkým, svěžím a vzdušným dojmem. A čím méně věcí, tím interiér působí uklizenějším dojmem.

 

5 hlavních znaků minimalismu v interiéru:

  • Jednoduchost

  • Čistota

  • Prosté linie

  • Jednotné barvy

  • Kvalitní materiály

Vhodné doplňky do minimalistického interiéru

Samozřejmě nezapomínáme ani na doplňky, netoužíme přece bydlet v galerii. Minimalismus má být jednoduchý a čistý, nikoliv však strohý a chladný. Útulný dojme navodí například vhodné barevné kombinace, originální umělecké předměty a chybět by neměly ani živé květiny, které vdechnou život každému interiéru. 

 

Nezapomínejte, že i účelné věci mohou zároveň hrát roli dekorativní. Stačí, když pečlivě zvážíte každý nový “kousek” předtím, než překročí práh vaší domácnosti. Obklopte se měly věcmi, které máte rádi a které vás činí šťastnými. Může to být například obraz od kamarádky či oblíbené knihy, které si rádi a s chutí přečtete znovu.

Jak upravit byt do minimalistického bytu

Začněte hezky “od podlahy”. Valí se na vás ze skříně haldy oblečení, ale vy přitom nemáte nic na sebe? Vyházejte veškeré oblečení a do skříně či šatníku vraťte pouze to, co skutečně nosíte. Pokud nosíte pouze 30 % věcí, které tam máte, proč byste tam měli mít těch zbývajících 70 %? 

 

Stejným stylem navštivte ostatní, skříně, komody, knihovny i poličky. Zbavte se věcí, které nenosíte, nepoužíváte, ke kterým nemáte žádný vztah, a na které akorát tak sedá prach. Až se zbavíte drobností, zaměřte se i na nábytek. Možná zjistíte, že velká knihovna je přežitek a vystačíte si s něčím daleko menším.

 

Pokud vás trápí výčitky, že všechny ty věci vyhodíte jen tak do kontejneru, nedělejte to a najděte pro ně lepší využití u jiného majitele. Nabídněte je přátelům či známým, prodejte je nebo darujte na charitu.