Máte doma prvňáčka? Nástup do školy si vyžádá nový dětský pokoj

Monday 24. August 2020 |
Autor: Monika Šaríková

Nástup do první třídy představuje pro prvňáčky velkou životní změnu. Prvním zářím končí bezstarostné období plné her a zábavy a ke slovu se dostává školní drill. K tomu, aby malí školáci nové povinnosti zvládli na jedničku, budou potřebovat nově zařízený dětský pokoj vhodný pro školáky.

 

Nový školní rok opět klepe na dveře. Máte-li doma prvňáčka, jistě tušíte, že jeho i vás čeká spousta změn. Zatímco předškolním dětem stačí ke spokojenosti velmi málo, “velcí” školáci už mají zcela jiné nároky. 

 

Z království na hraní je nutné vytvořit místo, kde si malý školák bude moci nejen hrát, ale nově se také učit a dělat domácí úkoly. K tomu bude potřebovat vhodné pracovní prostředí. Změnu provádějte postupně například během letních prázdnin či prvního školního měsíce, aby měl prvňáček čas zvyknout si na nový režim.

Pokoj pro školáka by měl být uspořádaný a uklidňující

Při zařizování pokoje pro školáka pomůže uspořádání vybavení do tří stěžejních zón. Jedná se o zónu hrací, odpočinkovou (spací) a studijní. Každá zóna má jasně daný účel a výsledný dojem by měl působit uspořádaným dojmem, což je u začínajícího školáka velmi důležité. Hrací a studijní zóna by neměly být vyloženě vedle sebe, aby všudypřítomné hračky školáka nerozptylovaly.

 

Snažte se držet “při zemi” a vyhnout se extravagantnímu zařízení a přemíře výrazných barev, které by odváděly školákovu pozornost od učení. Myslete také na bezpečnost malých dětí. Riziko stále představují ostré hrany. Při výběru proto volte kvalitně zpracovaný nábytek se začištěnými a oblými hranami. Na ostré hrany neváhejte použít speciální gumové zarážky. 

 

Děti se při hraní často “válí” po zemi, a proto by v dětském pokoji neměl chybět kvalitní a příjemný koberec. Ideální je koberec s protiskluzovou úpravou, který dobře drží na podlaze, a dítěti neujede pod nohama. Zejména kvůli snazšímu úklidu je vhodnější koberec s krátkým vlasem. 

 

Pokoj malého školáka už musí splňovat jiné nároky.

Pracovní stůl a židle pro školáka

Když vybíráte vhodný stůl a židli pro malého školáka, myslete hned na několik věcí. Velikost stolu i židle by měla odpovídat výšce dítěte. Nechcete-li kupovat nový nábytek pro rostoucího školáka každý rok, jako vhodné řešení se nabízí rostoucí nábytek, který lze průběžně nastavovat. 

 

Stůl by měl být bytelný a stabilní s velkou pracovní plochou. Ideální výška stolu se pohybuje mezi 70 a 75 cm. Důležitá je také výška pracovní židle. Při sezení by dítě mělo sedět na celé ploše židle, a přitom by mělo celými ploskami nohou pohodlně dosáhnout na zem. Nezapomeňte, že správné sezení ovlivňuje zdravý vývoj dětského pohybového aparátu.

 

Podstatné je také umístění dětského pracovního stolu, který by se měl kvůli dostatku denního světla nacházet poblíž okna. Sedět by měl malý školák ideálně zády ke zdi. Mít za sebou větší prostor údajně v dětech vyvolává neklid a zhoršuje schopnost učení a soustředění.

 

Už pro starší školáky se hodí zajímavý stůl, u kterého lze nastavit pracovní plochu. Hodí se zejména do menších prostor.

Školáci potřebují více úložného prostoru a dostatek světla

Co se u školáků mění také, jsou daleko vyšší požadavky na úložné prostory. U prvňáčků změnu ještě tolik nepocítíte, ale je dobré na dostatek úložných prostorů v dětském pokoji myslet dopředu. Nejedná se přitom pouze o místo pro hračky a oblečení, ale stále více prostoru si vyžádá hromadící se studijní materiál jako učebnice, sešity, knihy, psací potřeby a další školní pomůcky. 

 

Základem správného dětského pokoje je větší skříň na oblečení, praktická komoda se šuplíky a regály. Hodí si také různě velké přídavné kontejnery na kolečkách na uložení všeho možného. Nezbytné jsou pro školáka police a šuplíky přímo u pracovního stolu. Por snazší úklid se hodí tak věšák na dveře, kam si školák po příchodu ze školy pověsí oblečení, batůžek či aktovku.

 

Zmínit je třeba také důležitost osvětlení, a to nejen to denní. Aby se dítě mohlo dobře učit i za horších světelných podmínek (např. během zimních večerů), je nutné na pracovní stůl školáka pořídit kvalitní lampu se žárovkou, která co nejlépe nahradí přirozené denní světlo. Menší lampička se hodí také na noční stolek k dětskému lůžku.

 

Krásný dětský pokoj už pro dospívající studentku vyžaduje spoustu úložného prostoru.

Změnu si zaslouží také postel

Děti rostou jako z vody, jak se říká. To znamená, že společně se stolem a židlí budete s největší pravděpodobností řešit také novou postel a matraci. Dítě stejně jako dospělý vyžaduje zejména kvalitní matraci, která se dobře přizpůsobí dětské páteři.

 

Pro děti a dospívající cca do 24 let nejsou vhodné vyšší matrace z visco pěny, které uzavřou tělo na lůžku a brání přirozenému pohybu. To může u dětí, které se ještě vyvíjí a stále rostou, představovat velký problém. Mnohem vhodnější jsou přírodní materiály, které se lépe přizpůsobí a navíc jsou odolné a dlouho vydrží.