Koberec a zdravé bydlení - tlumí zvuky, zachytává prach i alerge

Wednesday 23. September 2020 |
Autor: Monika Šaríková

Moderní je koberce nemít, a pokud ano, tak jen důmyslně rozmístěné kusové koberce. Věděli jste ale, že koberce mají zásadní vliv na kvalitu vzduchu v interiéru? Zejména osoby s citlivým dýchacím ústrojím by podlahovou krytinu měli vybírat opravdu pečlivě.

Koberce nahrazují moderní typy podlahových krytin

Není to tak dlouho, co koberce zaujímaly většinu podlahové plochy v domácnostech. Začali jsme se jich zbavovat v době, kdy se začaly prodávat moderní plovoucí podlahy a dlažby slibující snazší údržbu, případně dražší dřevěné podlahy.

 

V moderních interiérech koberce představují designový prvek v podobě kusových koberců a běhounů. V nabídce jsou různé velikosti, tvary, dekory, materiály ale i délka vlasu. Nejčastěji pak kusové koberce umisťujeme před sedací soupravu, případně vedle postele. Je přece jen příjemnější položit chodidla na hřejivý koberec než chladnou plovoučku. 

 

Dále se koberce hodně pokládají do dětských pokojů. Zejména malé děti si hodně hrají na zemi a rády se válí všudemožně. Koberce jsou nejen teplejší, ale také měkčí, a díky nim je tak dětské hraní mnohem příjemnější a zábavnější. Navíc koberce nekloužou a dětem tak méně hrozí pády způsobené prostým uklouznutím.

 

Do dětských pokojů se vyrábí tématické koberce, které samy o sobě vybízejí k hrám. 

Interiérové trendy říkají ano kusovým kobercům

Většina lidí dnes vnímá koberec primárně jako moderní bytový doplněk. Důležitý je výsledný dojem, aby se vybraný koberec do bytu hodil především po designové stránce. Spousta lidí upřednostňuje koberec s výraznou barvou či zajímavým vzorem, který obklopí střízlivějším nábytkem, a sladí jej s ostatními textilními doplňky jako polštáře, závěsy apod. 

 

Ono je totiž mnohem jednodušší a hlavně levnější vyměnit jeden koberec než sedačku nebo nábytek, pokud vám výraznější barevné ladění začne vadit. Nabídka designů je stále pestřejší, zapomínat bychom ale neměli ani na praktické vlastnosti koberců. Už jen položit chodidla nejdříve na teplý koberec je příjemnější než na studenou zem. Koberce však ovlivňují i kvalitu vzduchu v bytě.

 

O tom, zda je koberec lepší, mají jasno i domácí mazlíčci :) 

Jak obyčejný koberec o zdravý vzduch pečuje

Není koberec jako koberec. Na kvalitě záleží. Nejlepší vlastnosti jednoznačně mají koberce vyrobené z přírodních vláken. Používá se nejčastěji vlna a bavlna, k moderním materiálům patří konopí, sisal, mořská tráva či kokosové vlákno. Vyznačují se jak nejlepšími izolačními vlastnostmi, tak i lépe odolávají znečištění a chytají prach.

 

Jistě jste si všimli, že v místnostech bez koberců daleko více poletuje prach, který se usazuje na zemi, kde tvoří chuchvalce, pokud se často neuklízí. Tvrdou podlahu je také nutné častěji luxovat a vytírat. Naopak místnosti vybavené koberci působí “bezprašně”. 

 

Koberce v interiéru totiž vytváří jakousi trojrozměrnou strukturu, která zachycuje prach a alergeny. Prach, který se usadí na plovoucí podlahu, může vzlétnout a pohybovat se vzduchem. Jakmile se však prach usadí na koberec, už v něm také zůstane, a už se nikam nerozlotí, jakmile se v pokoji byť jen trochu rozvíří vzduch.

 

Hlavní výhody koberce v interiéru:

  • lepší akustika v prostoru

  • tlumí zvuk a likviduje ozvěnu

  • designový prvek v interiéru

  • protiskluzový efekt

  • pohlcování prachu a alergenu

Koberce jsou důležité pro lidi s citlivým dýchacím ústrojím

Vybrat si správnou podlahovou krytinu by měli důkladně zvážit především osoby, které trápí nějaké dýchací potíže. Rozdíl v koncentraci prachu je totiž opravdu značný. Výsledky mnoha vědeckých studie uvádí, že průměrná koncentrace prachu ve vzduchu v místnostech s tvrdou podlahou je dvojnásobně vyšší než v interiérech s koberci. 

 

Preventivně slouží koberce zejména u lidí, které trápí chronické dýchací problémy.