Jak si doma udržet čistý a stále čerstvý vzduch

Monday 03. August 2020 |
Autor: Monika Šaríková

Za moderní a stylové vybavení utrácíme horentní sumy. Životně důležitá je pro nás barva sedačky, velikost TV a stále chytřejší spotřebiče, které nám usnadňují život. Zapomínáme přitom na jednu maličkost, která zásadně ovlivňuje kvalitu bydlení a hlavně našeho zdraví. Tou je čistý vzduch.

Bez velké TV se obejdeme, bez vzduchu nikoliv

Málokdo si uvědomuje, že běžný člověk převážnou část svého času tráví někde v interiéru, ať už u sebe doma, v práci, obchodech a nákupních centrech nebo na návštěvě. Venku na čerstvém vzduchu bohužel netrávíme tolik času, kolik bychom v ideálním případě měli. 

 

Velkým problém představuje také samotná kvalita vzduchu, který se zejména ve městech potýká se silným znečištěním způsobeným nešetrnou lidskou činnosti. O to více bychom měli dbát na to, aby nám doma proudil čistý a čerstvý vzduch. Jak na to?

 

Základem čistého vzduchu je správné větrání

Nedostatečné větrání je nejčastější příčinou nezdravého, někdy až zatuchlého vzduchu a vysoké vlhkosti v domácnostech. Aniž bychom si to uvědomovali, vyšší vlhkost  představuje ideální “domov” pro různé mikroorganismy, které našemu zdraví zrovna neprospívají.

 

Ačkoliv se vzduch nachází všude kolem nás, není vidět pouhým okem, a tudíž nejsou vidět ani jeho “nedostatky”. Výsledkem dlouhodobého dýchání nevhodného vzduchu však mohou být i vleklé zdravotní potíže. Jenom otevřít okno však nestačí.

 

Ideální je intenzivní a krátké větrání brzy po ránu, kdy je vzduch maximálně čistý a svěží. Otevřete okna dokořán a nechte vyměnit vzduch v celé domácnosti. Dle počasí otevřete okna vždy na pár minut i během dne. Během parného léta však nechte okna přes den zavřená a otevřete je až na noc a především k ránu, kdy je vzduch v našich podmínkách nejchladnější.

 

Samostatnou kapitolou je větrání koupelny

Vlhkost v bytě zvyšuje hromadící se pára v koupelně a to zejména v domácnostech s větším počtem členů. Po každé sprše a koupeli je nutné koupelnu důkladně vyvětrat, jinak se pára  začne usazovat na obkladech, vybavení i nábytku a může způsobit vznik zdraví škodlivých plísní.

 

Ideální je nechat otevřená dveře a okna a nechat koupelnu přes noc důkladně vyvětrat a vlastně vysušit. Nemáte-li okna, nechávejte dveře během dne otevřené, a v případě nutnosti vyzkoušejte alespoň elektrický ventilátor.

Zeleň v interiéru vypadá krásně a živě a navíc čistí vzduch

Druhou nejlepší věcí, kterou pro zdravou domácnost můžete udělat hned po ranním větrání, je spousta zeleně. Zelené rostliny v interiéru mají pozitivní vliv nejen na fyzické zdraví, ale také na dobrou náladu. Zeleň sluší každé domácnosti, protože působí zdravým a svěžím dojmem. 

 

Navíc se ví, že rostliny pomáhají čistit vzduch a váží na sebe prach. Mezi osvědčené “přírodní čističky” vzduchu v domácnostech patří zejména zelenec, břečťan, fikus a filodendron. Důležitá je správná péče. Rostliny je nutné nejen pravidelně zalévat, ale také osvěžovat jejich listy a jednou za čas je jemně “vykoupat” a zbavit vrstvy prachu.

 

Nesmírně důležité je umístit do každé místnosti vhodné rostliny. Například do ložnice se hodí kapradiny, lopatkovec, palma areca, klívie, azalka, juka, aloe vera, eukalyptus či známý tchýnin jazyk. Do vlhké koupelny se zase hodí kořenokvětka a pepřinec. V obývacím pokoji by neměl chybět ficus lyrata s velkými listy, ledviník, jasmín nebo pestře zbarvený kroton.

 

Nepřítelem zdravého vzduchu je všudypřítomný prach

V boji s prachem pomáhá zejména pravidelné utírání prachu. Je to tak trochu boj s větrnými mlýny. Jen se jedné vrstvy zbavíte, za chvíli je tam nová. Důležité je prach zbytečně nevířit v prostoru, a proto je lepší jej otírat vlhkým hadříkem než používat prachovku. Stejně tak je lepší podlahy vysávat a vytírat než zametat. 

 

Pomáhá také minimalizovat bytové textilie, ve kterých se prach velmi dobře usazuje a nelze jej snadno otřít. Zbavte se přebytečných záclon, závěsů, přehozů, ubrusů a koberečků. Zvolte raději moderní žaluzie nebo ještě lépe jednoduché rolety ze snáze udržovatelných materiálů. Pokud na bytové textilie nedáte dopustit, alespoň dvakrát do roka je vyperte. Koberce pravidelně a důkladně luxujte.

Vyžeňte z ložnice škodlivý elektrosmog

Na mysli nemáme smog z ulice, ale smog, který vyzařují elektrospotřebiče a elektronika. Určitě vám nebudeme radit zbavit se jich a vrátit se “do středověku”. Vašemu zdraví však pomůže, pokud se jich zbavit alespoň v ložnici a dětských pokojů.

 

Klidnému a zdravého spánku pomáhá ložnice zbavená všech elektronických zařízení. Nemějte v ložnici vedle hlavy mobilní telefony, notebooky či dokonce televizi. Pokud to nejde jinak, veškerá zařízení na noc vypněte. 

 

Pomáhá prý také zvláštní nerost orgonit, což je tzv. živý kámen, který pozitivně ovlivňuje okolí, přetváří negativní energii na pozitivní a uměle vytvořené elektromagnetické vlny částečně pohlcuje.