5 nejlepší tipů pro malý obývací pokoj

Neděle 11. červen 2017 | RSS Feed
Autor: Monika Šaríková

Pouze nutný nábytek

Do velkého obývacího pokoje si můžete dovolit umístit rozměrnou sedačku, křesla, konferenční stolek, obývací stěnu a další úložné prostory a bytové doplňky. V případě menšího prostoru dobře zvažte, jaký nábytek opravdu potřebujete. Základem je samozřejmě pohodlná sedací souprava, konferenční stolek a stolek na televizi a další zařízení. Zapomeňte na mohutný a tmavý nábytek, který z obývacího pokoje udělá pochmurné skladiště. Lepší volbou jsou menší a nižší skříňky a stolky, které nebudou “zaclánět”. 

 

Jako první umístěte sedací soupravu

Jakýmsi pomyslným centrem každého obývacího pokoje je nejčastěji pohodlná sedací souprava. V případě menšího prostoru je vhodná menší dvou až třísedačková  sedačka subtilnějšího vzhledu. Nevhodná jsou křesla, která zabírají příliš mnoho prostoru. Lepší volbou jsou různé taburetky, podnožky, sedací vaky a polštářky. Nezaberou tolik místa, lze je schovat a v případě návštěvy poslouží jako sedací místečko.

Sedačka do menšího obývacího pokoje by měla menší a subtilnějí. Dle prostoru lze uvažovat o menší rohové variantě, kterou lze umístit do prostoru.

Zdroj: www.nejlepsi-nabytek.cz

Sestavte si vlastní obývací stěnu

Do menšího prostoru se nehodí velká obývací stěna, která zabere příliš mnoho cenného místa. Každý centimetr je zde důležitý. Obývací stěna by měla být opět velmi jednoduchá. Někdo si vystačí se stolkem na televizi, jiný dá na originální design. Buďte kreativní a vytvořte si vlastní skromnou stěnu. Poslouží vám k tomu stolky i police a boxy, které lze přidělat přímo na stěnu.

Co takhle designová stěna s úložnými prostory po boku?

Zdroj. www.nejlepsi-nabytek.cz

Pozor na zóny

Ve velkém obývacím pokoji si můžete dovolit vytvořit více zón - odpočinková, centrum zábavy, čtecí apod. Malý obývací pokoj by měl působit otevřeně, a proto se ani nesnažte o nějaké zónování. V malém prostoru neuspějete a více zón bude působit rušivě a neuspořádaně. Ideální je klasické rozložení, kdy sedací soupravu umístíte hned naproti centru zábavy (televize) a taburetky po stranách.

Volte skládací odkládací nábytek

To vám takhle přijde návštěva a najednou je jeden konferenční stolek příliš malý. Návštěva musí neustále vstávat pro hrnek kávy a zákusek nebo jej drží v ruce. Řešením pro malý obývací pokoj je praktický skládací nebo tzv stohovatelný odkládací nábytek. Může jít například o sadu stolků v jednom, který působí jako jeden kus nábytek. Jakmile přijde návštěva, stolky rozdělíte a umístíte dle potřeby. Další možností je umístit menší rohové či polokulaté stolky hned vedle sedačky, aby byly vždy po ruce.

Světlé a lehké materiály vítězí

Menšímu prostoru dodá dojem prostornost světlo. Větší a tmavý nábytek působí v malém prostoru stísněně. Proto vsaďte na světlé barvy, které lépe odráží světlo a opticky tak zvětší prostor. Pokud trváte na výraznějších barvách, použijte ji pouze na jednu stěnu. Mezi vychytávky zvětšující prostor patří zrcadlo, reflexní materiály a také kvalitní osvětlení. Nábytek by měl být menší, subtilnější a jednoduchý, aby prostor vynikl co nejvíce. Vyvarujeme se i velkého množství dekorací, které rovněž zabírají prostor. Minimum dekorací navíc oceníte i při úklidu.

Barev se bát nemusíte, pouze volte světlé odstíny.

Zdroj: www.nejlepsi-nabytek.cz

 

5 nejlepší tipů pro malý obývací pokoj

Starší aktuality

Archiv aktualit