Barvy podle feng šuej - které ano a na které si dát pozor?

Tuesday 10. March 2020 |
Autor: Monika Šaríková

Barvy mají na lidskou psychiku velký vliv. Různé barvy nás umí rozveselit a vytvořit příjemnou atmosféru, povzbudit nebo dodat chuť k jídlu či podpořit spánek a odpočinek. Je dobré umět využít sílu barev právě v domácnosti, kde bychom se měli cítit nejlépe. Pomoci může například východní učení feng šuej. 

Co je feng šuej?

Feng šuej (také feng shui) je tradiční čínské učení, které se zabývá vztahem člověka a jeho prostoru (byt, dům, kancelář, zahrada, ale i celé město). 

 

Název učení vychází ze dvou samostatných slov feng (vítr) a šuej (voda), což jsou dva přirozené elementy zásadní pro život, které jsou přítomny všude.

 

Hlavním cílem feng šuej je nastolení harmonie v prostoru a umožnění nerušeného plynutí energie tímto prostorem prostřednictvím tvarů, materiálů, vůní, zvuků i barev. 

Červená barva zvyšuje výkonnost a sílu

Červená barva je krásná, výrazná a mocná. Představuje jeden ze základních elementů oheň a je symbolem životní energie, vášně, smyslnosti, touhy, vzrušení, radosti, ale také agresivity a hněvu. Proto je třeba s červenou barvu v interiéru zacházet velmi opatrné. Příliš mnoho červené barvy totiž může vyvolat neklid a bolesti hlavy.

 

Máte-li červenou barvu rádi, pečlivě si rozmyslete, kde a jak ji použijete. Nevhodné jsou všechny místnosti určené k odpočinku. Červená se hodí například do pracovny či místnosti, kde se pracuje fyzicky (např. tělocvična, posilovna, dílna). 

 

To však neznamená, že ji nelze využít například v ložnici kvůli jejímu silnému sexuální podtónu. Vyhněte se však velkým plochám, jako jsou nábytek a zdi, a volte spíše červené doplňky (např. povlečení, závěsy, lampy). 

 

Červená se hodí do kuchyně a jídelny, protože povzbuzuje chuť k jídlu.

 

Máte-li červenou barvu rádi, ale nemáte rádi výrazný interiér, volte doplňky v této barvě.

Oranžová podpoří komunikaci a kreativitu

Oranžová je rovněž ohnivá barva. Na rozdíl od červené však nepůsobí takovým agresivním dojmem a je veselejší. Oranžová je symbolem veselí, optimismu, radosti, komunikace, upřímnosti, přátelství a zároveň podporuje kreativitu a myšlení. 

 

Oranžovou použijte vždy tam, kde se chcete cítit příjemně a vesele. Dokáže potlačit splín a špatnou náladu, a proto se hodí tam, kde se lidé sdružují - obývací pokoj, jídelny, haly, pracovna a studovny. Nehodí se do ložnice a místnosti menších rozměrů.

 

Také výraznou oranžovou lze použít pouze na doplňky, které lze snadno obnovit.

Žlutá uvolňuje a rozjasňuje

Velmi příjemnou a osvěžující barvou je barva slunce žlutá. Je to optimistická barva, které podporuje dobrou náladu a přirozené sebevědomí. Stejně jako oranžová barva podporuje kreativitu a představivost.

 

Asi nejvíce se žlutá hodí do chodeb a předsíní, do jídelen a pracoven a v určité míře také do obývacích pokojů. V jídelně je naprosto ideální, jelikož podporuje zdravý apetit.

 

Žlutá je radostná barva, to však neznamená, že vymalujete celý být na žluto. Hodně žluté barvy totiž působí rušivým dojmem, způsobuje zveličování problémů a dokonce vede k žárlivosti. Ostrá žlutá může vyvolat až “jedovatý” dojem (vosí žihadlo).

 

Žlutá barva vyniká zejména v kombinaci s černou a šedou barvou.

Zelená symbolizuje souznění s přírodou

Oblíbenou barvou feng šuej je zelená barva, která symbolizuje spojení s přírodou, plodnost, růst, svěžest a přirozenost i nové začátky. Proto se doporučuje po rozchodech a rozvodech k navození smířlivé a klidné atmosféře. Zelená barva představuje také barvu zdraví, klidu, odpočinku a regenerace. 

 

Zelená barva hodí zejména do místností určených k relaxaci, odpočinku a spánku. Samozřejmě záleží také na zvoleném odstínu. Světle zelená se hodí do ložnice a dětských pokojů či koupelen. Zelenou lze také použít do obývacího pokoje či kuchyně. 

 

V ložnici působí zelená barva uklidňujícím dojmem.

Modrá barva podporuje myšlení a tiší vášně

Nejen ve feng šuej modrá barva představuje element vodu. Její největší síla spočívá v nekonečném množství odstínů. Modrá je barvou intelektu, soustředění, myšlení, klidného uvažování, ale také důvěry, věrnosti a stability. Někteří lidé uvítají její schopnost potlačovat chuť k jídlu ;)

 

Modrá barva však působí chladně, a proto se nedoporučuje jako dominantní barva na velké plochy. Nejvíce se hodí do koupelen a terapeutických místností. Bledě modrá prospěje ložnici a děským pokojům. V menším množství formou doplňků se však hodí do jakékoliv místnosti.

 

S modrou barvou si vytvoříte relaxační koutek i ve svém obývacím pokoji.

Bílá je barvou čistoty a nevinnosti

Feng šuej bílou barvu spojuje s elementem kovu. Všeobecně symbolizuje čistotu, nevinnost, dokonalost, eleganci, upřímnost, logiku a přímočarost. Bílá barev představuje jako “čistý papír” nový začátek. Z opačného pohledu může působit chladně, odměřeně a prázdně.

 

Bíle barva zvětšuje a rozjasňuje, a proto se hodí všude, kde je nedostatek místa a světa. Použít ji lze v jakékoliv místnosti zejména na stěny, které působí svěžím a čistým dojmem. O barvy se už postará nabytek a doplňky.

 

Bílá je oblíbenou barvou čistého a minimalistického skandinávského stylu.

Bílá sedací souprava působí velmi elegantně.

Černá barva představuje tajemno a vše skryté

Černou barvu feng šuej přiřazuje k elementu vody (velké tmavé hloubky) a je symbolem tajemství, záhadnosti a všeho skrytého, ale také elegance a luxusu. V interiéru je ji vidět zřídka, protože ve větší míře může působit velice depresivně a intrikánsky.

 

V interiéru je doporučeno černou používat opatrně, na menší plochy a spíše v podobě zajímavých doplňků. Absolutně nevhodná je černá barva do dětských pokojů, pracovny a obývacích pokoje, kde stačí černá elektronika. Naopak se v menší míře hodí do koupelen a ložnice.

 

Do obývacího pokoje se hodí černá kožená sedací souprava.